استیبل‌کوین یا ارز دیجیتال پایدار چیست؟

استیبل‌کوین یا ارز دیجیتال پایدار چیست؟

استیبل‌کوین یک ارز دیجیتال پایدار با قیمت ثابت است. زمانیکه معامله‌گران، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را به‌عنوان یکی از روش‌های پرداخت خود معرفی کردند، به‌سرعت با مشکل اساسی نوسان قیمت مواجه شدند. استیبل‌کوین‌ها در واقع راه‌حلی برای مقابله با نوسانات بازار است.

قیمت اکثر ارزهای دیجیتال توسط بازار تعیین می‌شود. عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان قیمت مبادله رمزارزها را مشخص می‌کند، در مقابل، استیبل‌کوین‌ها به دنبال دستیابی به قیمتی ثابت و بدون نوسان می‌باشند.

 استیبل‌کوین‌ها در واقع راه‌حلی برای مقابله با نوسانات بازار هستند. هدف از استیبل‌کوین‌ها ثبات قیمت در بازار است.

استیبل‌کوین چیست؟

استیبل‌کوین (StableCoin)، نسل جدیدی از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین است که قیمت آن به‌جای نوسان بر اساس گمانه‌زنی‌های معامله‌گران، ثابت بوده و به دارایی‌های پایدار در دنیای واقعی از کالاها گرفته تا ارزهای رایج وابسته است.

یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل‌کوین‌ها این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند.

 شما می‌توانید با نگه داشتن استیبل‌کوین‌ها به جای رمزارزهایی مثل بیت‌کوین یا اتریوم، از خود در برابر نوسانات بازار محافظت کنید.

برای مثال، اگر بیت‌کوین ۸۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده و شما یک بیت‌کوین را با یک استیبل‌کوین که با دلار آمریکا تثبیت شده است، معامله کنید، آنگاه شما ۸۰۰۰ واحد استیبل‌کوین دارید. اگر قیمت بیت‌کوین در عرض یک هفته به ۷۰۰۰ دلار برسد، شما باز هم به ارزش ۸۰۰۰ دلار استیبل‌کوین دارید و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که بخواهید به بیت‌کوین تبدیل کنید و با این کار ۱۰۰۰ دلار از سرمایه خود را حفظ نمایید.